HALLOWEEN

HALLOWEEN 2023 🎃☠️👻🧡

Ak by ste začali pátrať v histórii, tak by ste zistili, že Halloween oslavovalo už keltské obyvateľstvo Britských ostrovov, ktoré toto označenie pripisovalo večeru pred významným sviatkom Samhain. Kelti tento deň vnímali ako veľmi krátke obdobie, kedy sa stiera hranica medzi svetom živých a mŕtvych. Stavali rôzne oltáre, ktoré zdobili vtáčie perá, mŕtve zvieratá prípadne ich lebky (tie dnes nahradili vyrezávané tekvice), pomocou čoho sa veriaci snažili nadviazať spojenie s mŕtvymi. Tieto ceremónie sprevádzali organizované obrady a rôzne oslavy zosnulých, ktoré však v tej dobe nenazývali Halloween, ale práve Samhain. Do USA sa tento sviatok dostal až v 19. storočí.

Naše deti ale vedia, že na našom území postupne „tradičný“ Halloween nahradil Sviatok všetkých svätých, ktorý dodnes oslavuje najmä katolícka cirkev. 🕯️My sme dnes poobede v ŠKD mali nezabudnuteľnú párty a to hlavne vďaka pani vychovávateľke Hanke, ktorá všetko perfektne pripravila. Masky boli strašidelné, veď posúďte sami.

Ďakujeme všetkým rodičom za chutné občerstvenie a predovšetkým maminke Nelky Lukáčovej za úžasnú halloweensku tortu. 🙏🏼😊