VYNÁŠANIE MORENY

Jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období.

Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť. Mala podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú niesli mladé devy so spevom k potoku. Pri brehu ju vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky.

Najčastejším termínom vynášania Moreny je Smrtná nedeľa (pôstna nedeľa dva týždne pred Veľkou nocou). V niektorých regiónoch vynášajú mládenci aj Deda, slamenú figurínu v podobe starého muža.

ZIMU VYŽENIEME,

TEPLO PRINESIEME 🌞🌺

Aj my sme dnes spolu s našimi škôlkarmi vyhnali ZIMU – MORENU a privítali JAR – VESNU. Ako najkrajšiu devočku, ktorá predstavuje jar chlapci vybrali Miu Sofiu Hnátovú 🌞🌸🌼🌺