DEŇ VODY

22.3.2023 SVETOVÝ DEŇ VODY

💦💧Voda je život! Preto sme si dnes aj my pripomenuli, aká dôležitá je pre každého jedného z nás. Predstavili sme si deň bez vody a veru, už len predstava nám nebola príjemná. Preto dnes myslíme na tých, pre ktorých voda nie je samozrejmosťou. Naši štvrtáci nám ostatným našli zaujímavosti o vode a poviem vám, všeličo nové sme sa dozvedeli aj my, dospeláci. Tak čítajte aspoň zopár:

🔵Na jedno spláchnutie toalety sa spotrebuje až 6 litrov čistej a na Slovensku aj pitnej vody.

🔵Telo narodeného dieťaťa tvorí 78% vody, telo dospelého človeka cca 55-60%.

🔵V Peru sa nachádza bilboard, ktorý absorbuje vlhkosť zo vzduchu, ktorú premieňa na pitnú vodu.

🔵 Vo vesmíre sa nachádza voda a dokonca je v tekutom stave. Vodný rezervoár, ktorý poletuje vo veľmi vzdialenom vesmíre obsahuje o 140 triliónovkrát viac vody ako všetky naše oceány dohromady.

🔵Až dve tretiny všetkej vody použitej v bežnej domácnosti sa minie v kúpeľni.

🔵 Zo všetkej vody na Zemi tvorí pitná voda iba 3,5 %. Z toho až 68 % sa nachádza v zamrznutom stave a ľadovcoch. Ďalších 30 % nájdeme v podzemných vodách.

🔵 Na výrobu 1 tony ocele je potrebných 300 ton vody.

🔵Slony vycítia vodu až na 12 míľ.

🔵Až 140 litrov vody je potrebných na to, aby vyrástli kávové zrná, ktoré sa využijú na jednu šálku kávy.

Po týchto informáciách, rozmýšľame, či neskončíme aj s kávou. ☕️ Len kto by potom učil, tiež nevieme 😴😅

Na záver nám tretiačka Nelka prečítala svoju krásnu básničku o vode, ktorú vymyslela.

💙#blueShirt#denVody#modraJeDobra